Every Plate - Review (is it worth the price)?

So my family decided to give Every Plate a try.  What is Every Plate you ask, well they boasted on Facebook that they were an Affordable Meal Kit program, having meals at just $4.99 per person.  The meal kits can come every week, every other week or once a month-or never again, you have control over that.  They have meal kits for two or four people.  We opted to get the kit for four, since that was as high as it would go and have the kit delivered the week the boys were with their other parent, so it would be just three people enjoying the dinners.

Well first off let's talk about what we got in our box:  Two packages of ground pork, two packages of ground beef, four chicken breasts, two units of pepper jack cheese, one garlic clove, 20 potatoes, two packages of broccoli, two large zucchinis,  a lime, two packages of jasmine rice, four potato buns, two slices of bread, four onions, a halved piece of ginger, BBQ sauce, sour cream, beef concentrate

Meal 1 - Gooey Stuffed Pork Burgers with BBQ Onions and Crispy Potato Wedges

Would we make again?  Absolutely.  This one was a winner, not only did it take no time at all t prepare but it was really tasty.  We think that the boys would love this one.  I couldn't get over the idea of BBQ onions.  I mean, I love onions-I love them so much.  This recipe didn't disappoint in that department.  Once caramelized, we put in the BBQ sauce and those already delicious things were elevated to another level.  We loved the toasted buttery garlic potato buns as well.  The pork burgers had hardly if any shrinkage.  Some of the cheese did ooze out as it cooked, but I love cooked crispy cheese, so who cares right?

Meal 2 - Gravy Lover's Meatballs with Roasted Garlic Mashed Potatoes and Broccoli


Would we make again?  Totally.  This was took about ten more minutes for us to prepare and cook, but the end results were great.  The beef was of good quality, hardly any oil left over after baking them, the mashed potatoes were amazing, who knew roasted garlic would elevate a simple dish?  Not this girl, but I know now and I cannot ever forget it.

Meal 3 - Teriyaki Chicken Breasts with Zucchini and Ginger-Lime Rice

Would we make again?  Well to be honest, we never made this per the recipe.  The boys came home, and four chicken breasts just aren't enough-so we put them in the freezer.

Now let's talk about the items once they are prepared:  The recipes were easy to follow, everything was step by step.

And finally, let's talk about the price:  For our first box, I had a coupon for $20 off which brought my total for three meals to $38.90.  But if we continue to get boxes they will run $68.87 a week on the weeks we opt to get them delivered.  All in all not to bad, right?

(click here if you want to try it yourself & get $20 off)

p.s. here are a few more pics of the pork burger (just because I love onions)

Update:  I have three free meals to give away to anyone that would like to try it, just message me your email address :)  



No comments

Post a Comment